Wiadomości

Ciekawostki o fotochromatycznych soczewkach

Użytkownicy okularów korekcyjnych! Wcale nie musicie rezygnować w lecie z okularów przeciwsłonecznych, nie musicie chodzić w soczewkach żeby założyć swoje ulubione oprawki oraz nie musicie posiadać drugiego modelu szkieł, w których to nie będziecie mieć zapewnionej adekwatnej korekcji! To naprawdę może być proste! Nowoczesne soczewki fotochromowe umożliwiają doskonałe widzenie, niezależnie od warunków nasłonecznienia.

Jak uzyskać takie soczewki?

Konieczne będzie zrobienie badania okulistycznego i uzyskanie konkretnego rodzaju szkieł. Szkła powinny być wyposażone w powłokę fotochromatyczna. Soczewki fotochromatyczne ulegają przyciemnieniu pod wpływem działania promieniowania UVA. Powoduje ono rozpad takich związków, jak oksazyny uwalniające elektrony. Elektrony te redukują kationy srebra, co powoduje pojawienie się na powierzchni szkła warstewki metalicznego srebra, które to przyciemnia wizję. Nasilanie efektu jest zależne od temperatury oraz siły promieniowania słonecznego. W ten sposób uzyskujemy zawsze dostosowane przyciemnienie obrazu, chroniące w 100% nasz wzrok przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Co może powodować promieniowanie UV?

Promieniowanie UV może powodować wiele niekorzystnych zmian nie tylko w obrębie skóry, alei oczu. Udowodniono związek promieniowania UVA i UVB z powstawaniem m.in. zaćmy, ślepoty śnieżnej, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, nowotworów siatkówki , zapaleń spojówek oraz niekorzystnych reakcji spojówek – m.in. pod postacią tzw. skrzydlika. To wszystko jest możliwe do zapobiegnięcia – wystarczy jedynie wybrać specjalistyczne soczewki fotochromowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *