Zdrowie

Jak zrekonstruować więzadło?

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stały się małoinwazyjne rekonstrukcje więzadeł kolanowych. Przypadłość ta dotyczy szczególnie osób aktywnych, które dbają o zdrowie. Na czym polega rekonstrukcja ACL? Więzadło krzyżowe przednie z języka angielskiego nazywane jest anterior cruciate ligament. Akronim tego określenia występuje w nazwie popularnego zabiegu ortopedycznego, czyli rekonstrukcji ACL.

Kogo dotyczy?

Więzadło krzyżowe jest jednym z elementów kolana. Łączy kość udową z kością piszczelową, lecz oprócz tego stabilizuje staw kolanowy. Dlatego właśnie więzadło narażone jest na działanie sporych sił, podczas prowadzonej aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego w tym, że na uszkodzenie ACL zwykle cierpią osoby aktywnie dbające o zdrowie. Im dyscyplina bardziej forsowna, tym częstsze kontuzje. Uszkodzenie więzadła powstaje podczas masywnego urazu, lecz zdarza się to również w wyniku nieudanego lądowaniu po skoku. Podobnie nagłe zatrzymanie się lub zmiana kierunku ruchu mogą skutkować urazami ACL.

Jak wgląda zabieg?

Objawami uszkodzenia więzadła jest obrzęk oraz ból pojawiający się podczas zginania kolana. Pacjenci skarżą się również na trudności w zginaniu lub prostowaniu nogi. Diagnozę potwierdzają badania USG, RTG lub rezonans magnetyczny. Chirurg wykonuje dwa lub trzy niewielkie nacięcia w okolicy kolana, a następnie przeprowadza rekonstrukcję za pomocą artroskopu. Więcej o przebiegu zabiegu znajdziecie na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/artroskopowa-rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/

Rekonwalescencja

Zabieg trwa około 90 minut. Pacjent jest hospitalizowany od dwóch do czterech dni, a po dwóch tygodniach chirurg wyciąga szwy. Rekonwalescencja trwa kilka miesięcy i wspomagana jest ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *