Zdrowie

Kto może chorować na zapalenie zatok?

Zapalenie zatok nie wybiera – dolegliwość może pojawić się już u małych dzieci, nękać osoby starsze, choć najczęściej chorują młodzi oraz ludzie w średnim wieku. Niezależnie od przynależności do grupy wiekowej, leczenie zatok przebiega podobnie i czasami może wymuszać poddanie się zabiegowi operacyjnemu.

Problem jest poważny u dzieci

Dolegliwości związane z chorymi zatokami bywają bardzo problematyczne i jeśli pojawią się u małego dziecka, należy działać bardzo szybko. Z jednej strony dziecko będzie o wiele głośniej manifestować swoje niezadowolenie z powodu odczuwanego bólu i ogólnego dyskomfortu, z drugiej strony o wiele łatwiej może dojść do powikłań.

Warto wdrożyć antybiotyki i dopilnować, by zostały wybrane do końca. Najprawdopodobniej trzeba też będzie korzystać z inhalacji lub odsysać nadmiar wydzieliny gruszką o niewielkim rozmiarze. U dzieci rzadziej niż u dorosłych uzyskuje się wytyczne do operacji, zwykle leczenie zatok przeprowadzane jest łagodniejszymi metodami.

Na co należy uważać?

Chore zatoki są większym zagrożeniem u osób osłabionych długotrwałą chorobą, dzieci i starszych. Czasami nie można sięgnąć po najbardziej skuteczne metody, czyli operację, a przynajmniej nie od razu – najpierw leczenie zatok polega na wzmocnieniu odporności i pozbyciu się innych dolegliwości towarzyszących. W przypadku wdrażania antybiotyków trzeba sprawdzić, czy nie występują objawy uczuleniowe, które mogą doprowadzić do poważnego załamania zdrowia. Jeśli symptomy nie są ostre, można spróbować leczenia inhalacjami czy nagrzewaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *